Zeď izraelské svobody

Hned několik absurdit v sobě skrývá trapný a krajně nevhodný výrok soudu OSN, který se pokouší nařizovat státu Izrael, co si na svém území smí a nesmí postavit. Naprosto nehorázné zasahování do práv svrchovaného státu, který si velmi civilizovaně řeší svůj spor s podivnou vnitřní kmenovou strukturou je nesmyslné už v tom, že stejně - naštěstí - neexistuje sankce na jeho vynucení. Je to tedy plácnutí do vody - nicméně náklady na chod tohoto soudního dvora rozhodně plácnutím do vody nejsou. Daleko blíže ke skutečnému pokusu přispět k řešení tohoto problému by mělo tyto nemalé peníze ušetřit a věnovat je na pokus o zcivilizování palestinských teroristů a vrahů. Srovnání s berlínskou zdí je drzý a nebezpečný nesmysl. Berlínská zeď nebyla ochranou proti vnějšímu a už vůbec ne civilizaci postrádajícímu nepříteli, ale vězením pro vlastní lidi. Izrael má na ochranu svých obyvatel stejné právo jako každý majitel jakéhokoli pozemku či jenom bytu. Zatím alespoň neznám žádný soudní výrok, kterým by mi chtěl někdo nařizovat udělat díru ve zdi, protože mi chudák soused nevidí do ložnice a přitom by si přece také chtěl užít. Není mi známo, že by kdokoli bránil palestincům v opuštění jejich území - to se jim však nechce. Zeď je stokrát civilizovanější prostředek než kobercový nálet a měli bychom být izraelskému lidu ze takové řešení naopak vděčni. Není to zase tak dávno, kdy spousta sociálních inženýrů ronila krokodýlí slzy nad principiálně podobnou zdí v Matiční ulici. Není mi však znám jediný případ, že by kterýkoli z těchto lidumilů nabídl občanům, kteří už neměli jiný prostředek, jak bránit svá práva, výměnu bytu za svůj a odstěhoval se dobrovolně do Matiční, aby tak demonstroval svoji bezbřehou tolerantnost. A vsaďte se, oč chcete, že soudci od slavného soudního dvora OSN mají svojí osobní ochranku - to je přece také zeď i když chodící. Závěrem mne napadá moderní bajka o gorilím samci, který jako lev bije do mříže své klece a jeho družka na něj zpovzdálí volá - buď rád, že nám to rodiče nechali postavit, jinak by nám sem lezla ta holota, co má pořádné chlupy už jen na hlavách a měli bychom tu strašnej bordel.

Ing. Michal Simkanič - ( www.ceskapravice.cz )


Bariéra (zeď + plot) - fakta

Dokud palestinské vedení nedostojí svým závazkům a nezastaví terorizmus, má Izrael právo podnikat veškeré možné kroky na ochranu bezpečnosti svých občanů. Bezpečnostní bariéra neznamená anexi žádného území k Izraeli, ani nemění statut palestinských území. Upřednostňuje se využití veřejných pozemků; žádné soukromé pozemky nebyly vyvlastněny. Tam, kde je nezbytné stavět na soukromém pozemku, dostává vlastník náhradu ze jeho užívání a právní nárok na pozemek mu nezaniká.
Kromě toho budou zřízeny přechody podobné letištním odbavovacím halám a pět terminálů na přepravu zboží. Dále se zřizují desítky průchodních míst pro farmáře na jejich pole Palestinci se také pokusili bezpečnostní bariéru prezentovat světu jako obří betonovou zeď, přestože beton je použit na méně neš 5% délky a jen v oblastech podél linií z období před rokem 1967,a jen tam,kde je to nezbytně třeba ? kde například palestinské centrum terorizmu přímo sousedí s izraelským městem nebo s dálnicí.


Terorizmus a jeho oběti - statistika

Celkem 873 Izraelců (277 žen a 596 mužů) se za uplynulé tři roky se stalo obětmi palestinského terorizmu. Z toho bylo 105 dětí mladších 18-ti let. Z nich bylo 70 osob zabito při palestinských sebevražedných bombových útocích, 23 při přestřelkách,6 při kombinovaných útocích (střelba a exploze).

Práce izraelských bezpečnostních služeb - statistické údaje
Od září 2000 do konce ledna 2004 spáchali v Izraeli palestinští teroristé 140 sebevražedných útoků. Ve stejném období se bezpečnostním službám podařilo zabránit 326 připravovaným palestinským sebevražedným útokům

K nejvyššímu počtu útoků došlo v březnu 2002 (Barakova mírová jednání s Arafatem a izraelská politika smíření - otevřené hranice a žádné odplaty za útoky),kdy bylo dokonáno 17 útoků a pouze 8 se podařilo zabránit.

Obrat v boji s terorizmem nastal v létě 2002 (Sharon).Od června 2002 počet útoků, jimž se podařilo zabránit, stále převyšoval počet uskutečněných útoků.

Nejúspěšnější měsíc boje s terorizmem byl říjen 2003 , kdy byly spáchány jen 2 útoky,zatímco 22 připravovaných útoků bezpečnostní síly zmařily.

V roce 2000 došlo během tří měsíců k 7 teroristickým útokům a žádnému se nepodařilo zabránit V roce 2001 spáchali palestinci 46 sebevražedných útoků a 20 dalším bezpečnostní síly zabránily V roce 2002 došlo k 61 útokům a 112 se podařilo zabránit V roce 2003 spáchali palestinci 23 sebevražedných útoků, 184 se podařilo zabránit. V lednu 2004 připadlo na 3 uskutečněné útoky díky bezpečnostním silám 10 neuskutečněných.


Z druhé strany plotu: arabská kritika míří do vlastních řad

Taufík Abu Bakr, který pochází z Dženínu a je členem Palestinské národní rady (PNR),napsal 7. ledna 2004 v článku pro jordánský deník Al Dustúr,že to byli Palestinci a jejich sebevražedné útoky,co vedlo Izraelce k zahájení stavby plotu.

V článku, který se objevil na liberálně orientované webové stránce ELAF,píše Dr. Ehsan Al-Trabelsí,že stavba plotu je pro Izraelce poslední možností nějak řešit chronické bezpečnostní problémy s Palestinci. Autor dále kritizuje Palestince,kteří více než půlstoletí staví mezi sebe a Izraelce psychologickou,koncepční a polickou bariéru a více než 50 let odmítají zasednout s Izraelci k jednacímu stolu,vnímat svůj problém jako politický a řešit ho politickými prostředky,tak jak to s neobyčejnou odvahou - která znamenala konec jeho politické kariéry - řekl bývalý palestinský premiér Mahmúd Abás (?Abu Mazen?) Dr. Al-Trabelsí píše výslovně, že plot postavili Jásir Arafát, palestinská administrativa a ozbrojené fundamentalistické skupiny, a nikdo jiný. Proč Izrael nepostavil plot po svém založení v roce 1948? Proč to neudělal v dobách Ben Guriona, Goldy Meirové nebo Jichaka Šamira? Až do roku 1994 byl Jásir Arafát, palestinská samospráva a skupiny ozbrojených fundamentalistů v exilu mimo Palestinu a nápad postavit plot se vůbec neobjevil. Když se do Palestiny vrátili, tato myšlenka se jako důsledek ozbrojeného boje nejen objevila, ale byla i uskutečněna, píše autor

Abdul Rahmán Rašíd, redaktor novin Alšark Alausat, vyjádřil 3.prosinec 2003 politování, nad tím, že až teď se Arabové přihlásili k myšlenkám Ženevské iniciativy, protože kdyby něco takového udělali před třemi roky (před současnou intifádou), mohli zachránit 1 500 palestinských životů a předejít stavbě separačního plotu

(http://prague.mfa.gov.il/mfm/web/main/document.asp?DocumentID=37967&MissionID=18)

___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____