Výroba zpráv z Palestiny
Jak objektivní jsou západní média? Jak dobře ověřují získané informace? Jak si můžeme být jisti, že to, co čteme v novinách nebo vidíme v televizi není zkreslené, nebo dokonce čistá fikce?
Je zřejmé, že pokud si chceme udělat přiměřeně reálný obrázek světa, nemůžeme se spoléhat jen na běžný konzum médií. Ta často sklouznou do zkreslování informací nebo dokonce zcela fiktivního světa. Někdy může jít o prostý nedostatek času potřebného k ověření informací, jindy o naivně pojaté dobré úmysly, či o vědomou nebo podvědomou zaujatost.
Dokument Pallywood, “Podle palestinských zdrojů”, se tímto tématem zabývá analýzou konkrétních záběrů, které byly odvysílány během několika zpravodajství z Palestiny.
Na začátku dokumentu shlédneme reportáž z Palestiny, odvysílanou v pořadu 60 minut stanicí CBC. Poté následuje analýza hrubého materiálu, ze kterého byla tato reportáž sestříhána. První důležitou informací, kterou se z dokumentu dozvídáme, je fakt, že materiál byl natočen palestinskými kameramany vybavenými západními agenturami a pracujícími nezávisle. Poté jsou rozebírány jednotlivé záběry, které jednoznačně ukazují, že celá přestřelka, která si údajně vyžádala mnoho palestinských obětí, byla zinscenována. Ačkoliv je video v angličtině, mnoho záběrů je jasných i bez textu.
Další scéna ukazuje jiný pohled na známé záběry z pohřbu po údajném masakru v uprchlickém táboře v Jeninu. Záběry byly natočeny izraelským vrtulníkem. Vidíme pohřbívaného, jak vinou nosičů padá z nosítek, a vlastními silami se zvedá a znovu ulehá na nosítka. Tato scéna se dokonce opakuje.
Po tomto údajném masakru média mluvila o stovkách zabitých palestinských civilistech. Terji Rhodes-Larsen, zastupující OSN jako oficiální pozorovatel, byl hluboce frustrován faktem, že nemohl najít žádné důkazy masakru, takže v charakteristickém antiizraelském výpadu křičel do mikrofonů evropských kameramanů: “se vší touto destrukcí tu někde musí být důkazy masivního porušování lidských práv!” Když se kouř rozehnal a Červený kříž sestavil hlášení, bylo zde 59 mrtvých palestinců, až na výjimky ozbrojených teroristů.
Následující sekvence zachycuje palestinského redaktora, jak dává instrukce kameramanovi i hercům. Záběry byly pořízeny pro film Road To Jenin (Cesta do Jeninu), který je považován za dokument o údajném masakru v Jeninu. Otec je instruován lékařem, jak se měl cítit při porodu jeho ženy, který se odehrál za jízdy v autě, protože izraelci zabránili jeho odjezdu do nemocnice. Z hrubého materiálu je ale zřejmé, že porod se odehrál v porodnici.
A tak bychom mohli pokračovat dál.
Původní reportáž uzavírá: “Více než třicet bylo zabito a stovky byly zraněny. V moderní válce může mít jeden obrázek cenu tisíce zbraní.” A přesně o tom Pallywood je.

Islám info    (5.11.2005)  


___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____