Ukázka podjatosti časti médií k Izraeli
Příběh fotografie, která obletěla svět v roce 2000 a která měla dokazovat nelidskost izraelské policie a vojáků vůči Palestincům.

a takto byla foto zveřejněna... Protiizraelskou mediální kampaň odstartovala fotografie policisty a do krve zmláceného mladíka, pořízená prý na Chrámové hoře v Jeruzalému. Má na ní být zobrazen, jak si v titulku pod obrázkem můžete přečíst, zbitý Palestinec a izraelský policista na Chrámové hoře. Každý čtenář si snad utvoří obraz o krutém Izraelci, který zbil Palestince bojujícího za svou svobodu. Fotka se poprvé objevila 30. září 2000 v New York Times a hbitě ji převzala i další média. Totožnost zraněného mladého muže byla odhalena díky Dr. Aaronu Grossmanovi z Chicaga, který napsal do redakce New York Times dopis následujícího znění:

" Ohledně fotky izraelského vojáka a Palestince na Chrámové hoře, kterou jste zveřejnili na straně A5 - ten Palestinec je ve skutečnosti můj syn, Tuvia Grossman, židovský student z Chicaga. On a jeho dva kamarádi byli, během své cesty Jeruzalémem, vytaženi z taxiku palestinskými Araby a krutě zbiti a pobodáni. Ten obrázek nemohl být pořízen na Chrámové hoře, protože tam nejsou žádné čerpací stanice a zajisté tedy ani žádná s hebrejskými nápisy, jako těmi, které je možné vidět na obrázku za izraelským vojákem, který se pokouší zachránit mého syna,"

Zdá se, že by vše mohlo být vyřešeno otištěním dopisu. To by ale musel být zájem a ten nebyl. New York Times sice zveřejnili opravu, ale byla to oprava nedostačující, která věc spíše komplikovala. Uvedli, že mladík se jmenuje Tuvia Grossman a že je to americký student. Zraněn nebyl na Chrámové hoře ale v jeruzalémském Starém Městě. originál fotografie Nikde ani slovo o tom, že to byl židovský student, že byl zbit Palestinci a ne Izraelským vojákem, a do třetice - nesedí ani místo - tedy ne Staré Město, ale Wadi al Joz. Nakonec ale kvůli reakcím čtenářů na původní chybu i velmi nepovedenou opravu, museli zveřejnit celý text dopisu Dr. Grossmana se všemi vysvětlujícími informacemi. Ale i tak u části veřejnosti zůstal tento obrázek jako symbol Palestinského boje za svobodu. Některé noviny a časopisy stále operovaly s touto fotkou tak, že umyslně zkreslovaly pravdu. Došlo to až tak daleko, že byl francouzský list Liberation odsouzen v dubnu 2002 k pokutě 4 500 Euro. Je až paradoxní, že se tato fotka stala symbolem palestinského odboje i v islámských zemích. Vyskytuje se ve fotogaleriích na různých webových stránkách, dokonce i na webové stránce egyptské vlády, nebo dokonce jako část reklamního banneru na stránkách www.islam.net. Pro upřesnění musím dodat, že zmíněný banner už na webových stránkách s největší pravděpodobností nenajdete, protože ho administrátor stránky raději odstranil.

Peppercz,5.4.2003  

link: Media Fraud - Anti-Israel New York Times Deception

___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____