Laserové dělo THEL

Nový strážce hranic.
Americko-izraelský taktický výkonový laser THEL (Tactical High Energy Laser), má být ještě v roce 2004 připraven k provedení ostrých střeleckých zkoušek proti minometným střelám. Další testovací střelby mají být provedeny proti balistickým raketám, řízeným střelám s plochou dráhou letu a bezpilotním prostředkům.
THEL Lasery THEL (Tactical High Energy Lasers) jsou již pravé laserové zbraně. Jejich úkolem je dopravit co největší množství energie do co nejmenšího místa cíle v co nejkratším čase. K destrukci cíle dochází buď místním přehřátím (u kontinuálních laserů), nebo explozí při zásahu (u pulsních laserů). Při dopravení dostatečného množství energie v dostatečně krátkém čase totiž dojde k lokálnímu přehřátí a ekvivalentu exploze včetně vzniku rázové vlny.

schema Systém je schopný sestřelovat "Katuše" Hizballáhu z Libanonu a "Kassam" rakety vystřelené na Israel z Gazy (kontrolované Palestinskou samosprávou). Tyto rakety jsou také umístěné na Západním Břehu, odkud mohou ohrožovat letiště Bena Guriona .

NÍZKÁ CENA ZA KAŽDÝ VÝSTŘEL
Katuse sestřelená THELem Laser produkuje svoje "střely" z přesně definované chemické směsi deutériovo-fluoridového laseru a nasměrováním výsledného vysokoenergetického paprsku na cíl; cena spotřebovaných chemikálií je přibližně několik tisíc dolárů za "výstřel", zatímco řízená střela konvenčního protiraketového systému může stát až milión dolarů - a přitom tyto systémy spravidla odpalují dvě rakety proti každému cíli, aby zvýšili pravděpodobnost jeho zničení.

radar Výkonnější verze (THEL) se používají k oslepení zaměřovacích systémů laserem naváděných raket, kamer, destrukci optiky tanků, obecně k likvidaci očí moderních zbraní. Druhou verzí použití je destrukce obvykle raket nebo dělostřeleckých granátů ještě v letu. Dají se použít i proti živé síle např. Sabre 203 byl použit Američany v Somálsku v roce 1995, přenosný Dazer je používaný americkými speciálními jednotkami. Jeho větší obdobou je Stingray, vážící 160 kg a určený pro motorová vozidla a helikoptéry.

Systém MTHEL, laser třídy Thel (M jako Mobile), dodávají Američané Izraeli v rámci projektu Nautilus. Konstrukčně se jedná o odvozeninu od laseru MIRACL chemický laser DF o výkonu asi 1 megawatt. Byl vyvíjen od sedmdesátých let s cílem získat obranu proti raketám země-země. MTHEL má efektivní dostřel téměř 20 km. Základní verze MTHEL-1 má být zavedena do výzbroje roku 2005 a v počtu 13 nezávislých operačních jednotek rozmístěna podél severní hranice Izraele. Prototypové testy proběhly již roku 1996, kdy byla dne 9. února úspěšně zničena raketa vypálená z raketometu BM-21. Již roku 2007 má být do provozu zavedena verze MTHEL-K, určená pro obranu proti 240mm raketám a střelám z děl a minometů.
MTHEL Varianta MTHEL, kombinovaná laserová zbraň CADEWS (Combined Arms Directed Energy Weapon System) nahradí protiletadlové rakety Stinger. Při experimentech paprsek propálil plášť 122mm rakety za 1-3 sekundy. Při instalaci na obrněném transportéru M2-Bradley by měla být schopna ničit 5-10 (nebo 20-60, v závislosti na vzdálenosti) na jedno nabití.
Základní verze MTHEL-1 by měla být zavedena do výzbroje v roce 2005 a zasazena v pozemních jednotkách, rozmístěných podél izraelské severní hranice pro účely obrany proti raketometům teroristických sil.

Paprskové zbraně jsou odborníky považovány za nejúčinnější prostředky k zabezpečení ochrany pozemních vojsk, civilního obyvatelstva a techniky na válčišti. Výkonové lasery se v blízké budoucnosti mají stát nedílnou součástí budovaného komplexního systému protiletadlové a protiraketové obrany.

... in night         Nillbert 

___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____