Tank Merkava v ČR!
V závěru loňského roku dorazil do Vojenského technického muzea v Lešanech zcela mimořádný přírůstek. Sbírky muzea obohatil jeden z nejvýznamnějších představitelů moderní tankové konstrukce, izraelský tank Merkava Mk.1. Lešanské muzeum se v tom okamžiku stalo jediným místem na světě, samozřejmě mimo Izrael, kde lze tento tank spatřit v plně pojízdném stavu. Ve francouzské Saumuru se jeden exemplář nachází již od osmdesátých let, ale pouze jako statický exponát bez motoru a převodovky.
Dřív než Merkava sjela z podvalníku v areálu lešanského muzea, musela urazit dlouhou a místy i poměrně dobrodružnou cestu. Na začátku stálo několik let úsilí o její získání a plodné spolupráce s partnerskými muzei v Izraeli, jejichž součástí byla např. i loňská výstava „Akce Důvěrné Izrael“ v Armádním muzeu na Žižkově. Vděčnost za naši pomoc vznikajícímu Státu Izrael v roce 1948 si lze plně uvědomit až při pobytu v Izraeli, kde se Vám jí i po téměř 60 letech často dostává z úst pamětníků i mladé generace. Jejím vyjádřením se stal i nejnovější přírůstek muzea v Lešanech.
Mimochodem, déle než rok se řešily všechny potřebné licence pro vývoz tanku z Izraele a dovoz do České republiky, včetně povolení pro reexport amerického motoru převodovky. Merkava Mk.1 určená pro Českou republiku prošla v Izraeli v listopadu loňského roku demilitarizací a kompletní opravou, po níž se v Haifě nalodila na kontejnerovou loď Kestrel I. Počátkem prosince dorazila do přístavu v Hamburku, kde byla přeložena na říční nákladní loď Alten Treptow. Při prvním pohledu se zdálo, že se téměř šedesátitunový kolos do malé lodě nemůže nikdy vtěsnat, ale jak dokazují fotografie, Alten Treptow byl pro převoz Merkavy vyroben snad na míru. Za značného zájmu zaměstnanců přístavu se pak loď po Labi vydala na cestu do Čech. Po několika dnech plavby a řadě celních kontrol způsobených neobvyklým nákladem dorazil Alten Treptow do Děčína. I zde se po vyzdvižení z lodi zpočátku zdálo, že se mohutný tank nemůže na připravený podvalník vejít. V tomto případě se bohužel zdání potvrdilo a následovalo mnohahodinové čekání na širší podvalník. Nakonec se ale vše podařilo a tank se vydal na noční pouť do Lešan, kam dorazil krátce po půlnoci 13. prosince 2006 jako předčasný vánoční dárek všem příznivcům vojenské historie a těžké bojové techniky.
První možnost spatřit v akci Merkavu, považovanou odborníky za jeden z nejlepších, ne-li za vůbec nejlepší tank na světě, budou mít návštěvníci při slavnostním zahájení sezóny Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou 26. května 2007, ale hlavně na Tankovém dni 1. září 2007.

http://www.vhu.cz/cs/novinky/13   (1.3.2007)
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/blizky-vychod/clanek.phtml?id=313981
___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____