Povolání: Zabiják
"Nepřítel pozná, že já jsem Pán, až na něm vykonám pomstu."prorok Ezechiel

Inženýr - to byla přezdívka muže, vlastím jménem Ahjá Ajjáš, člena teroristické organizace Hamas, neboli "Nadšení", který dovedl téměř k dokonalosti technologii sebevražedných bombových útoků. Jeho bomby, připevněné na tělech fanatiků, pozabíjely desítky lidí.
Jednoho rána mu zazvonil mobil. Zvedl jej aby přijal hovor a v okamžiku, kdy si telefon přiložil k uchu, se ozvala detonace. Inženýrův mobil explodoval a jeho hlava se rozlétla po celém pokoji. To byl pozdrav od Mossadu - izraelské tajné služby - jedné z neobávanějších špionážních organizací na světě.

Institut
--------
Izraelská rozvědka, známější pod jménem "Mossad" neboli Institut pro výzvědné a zvláštní úkoly, hebrejsky ha-Mossad le-Modiin ve-le-Tafkidim Mejuchadim, byla založena prvním ministerským předsedou Izraele, Davidem Ben Gurionem, 1.dubna 1959. I když je značná část Izraelské rozvědky zahalená tajemstvím, je toho dost, co o její činnosti víme. Tak předně, co se vnitřního členění Mossadu týče, je rozdělen nejméně do osmi oddělení. Prvním je jakési oddělení složek. Jedná se o největší oddělení Mossadu, které zajišťuje zpravodajské operace pod diplomatickým krytím ale i neoficiální tajné výzvědné operace. Oddělení politických operací a styků má prozměnu na starosti kontakt se spřátelenými výzvědnými službami. Dalším oddělením je tzv. "Odbor výzkumu", který má za úkol vyhodnocovat zpravodajské informace,přicházející z celého světa, který je administrativně rozdělen do 15 geografických oblastí. Technologický odbor zase zajišťuje technickou podporu výzvědných operací. Zaměstnává počítačové experty, specialisty na odposlech, zbraně, či falšování pasů a jiné. Úlohou oddělení LAP (Loh Ama Psychologit) je vedení psychologických operací, propagandy a dezinformačních kampaní. Celkem Mossad zaměstnává cca 2000 lidí a dalších nejméně 20 000 lidí po celém světě je na výplatní listině Mossadu jako informátoři.

My však zaměříme svou pozornost jinam... a sice na tzv. Divizi speciálních operací, které se mezi agenty Mossadu neřekne jinak než "Metsada".

Kidon neboli bodák
---------------------
Úkolem agentů Metsady jsou tzv. "vysoce citlivé operace". Jedná se, jak by se řeklo poněkud neformálně, o "špinavou práci", kterou rozumíme různé polovojenské operace, sabotáže, atentáty a vraždy. Součástí divize speciálních operací je i supertajná jednotka profesionálních zabijáků zvaná Kidon (z hebrejštiny bodák, nebo bajonet). Komando má asi 48 členů, z toho je osm žen. Tým Kidonů se připravuje ve dvouletých kurzech ve výcvikovém středisku Mossadu "Henzelia" nedaleko Tel Avivu. Jezdí také do speciálního tábora v Negevské poušti, kde se učí zabíjet. Učí se jak vhodně vybírat a používat zbraně pro různé úkoly. Škrcení s řezákem na sýr když má být cíl zabit v noci a potichu. Učí se používat ruční zbraně s tlumičem. Jak rozprášit nervový plyn v aerosolu nebo jak ho píchnout v injekci s jedem v davu lidí. Učí se precizně se vyznat v lidském těle (např. kterou cévu přetnout...). S Mossadem běžně spolupracují někteří Izraelští přední soudní patologové, kteří vědí nejlépe jak provést vraždu tak, aby vypadala jako nehoda. Učí agenty, jak zničit stopy po útoku na těle oběti. Kidoni mají k dispozici malou laboratoř na výrobu jedů, které účinkují okamžitě po podání (Ricin). Dále mají k dispozici krátké nože, struny na škrcení, výbušniny malého dosahu ale velké razance, které člověku např. (když se umístí do tel. sluchátka) utrhnou hlavu. Dále používají pistole i snaiperské pušky. Kidoni se učí vyznat se v neustále aktualizovaných plánech světových metropolí. Psychologové je učí vyznat se ve zvycích obětí. V rámci výcviku dostanou Kidoni za úkol sledovat potencionální oběť (jiného agenta či spolupracovníka Mossadu) např. v Londýně a nakonec jej naoko "zlikvidovat". Kromě likvidačních misí Kidoni provádějí také únosy a ženy se prozměnu učí využívat svůj šarm a zejména sex pro získávání zpravodajských informací. O Mossadu platí, že jen jeden z tisíce zájemců je přijat ke tříletému výcviku ve špionáži a jen jeden ze sta agentů se může stát členem Kidonu.

Mstitelé
---------
Supertajné úderné skupiny patří k Mossadu již od jeho založení. Izrael, malá země, obklopená nepřáteli potřebovala pro své přežití bezpečnostní složky schopné bleskové reakce. Nejen, že byl Izrael nucen čelit výzvědným a podvratným akcím svých nepřátel ( např. Sýrie či Egypta...) po celém světě, byly tu také nevyrovnané účty z minulosti. Účtovalo se zejména s nacistickými válečnými zločinci, kteří měli největší podíl na genocidě Židů za druhé světové války a kteří byli se změněnými identitami poschovávaní doslova po celém světě. Izraelští mstitelé, hebrejsky "nokminové", nacisty vyhledávali a vykonávali nad nimi rozsudky smrti. V pozdější době se agenti jednotky Kidonů, kteří byli vybíráni zejména z bývalých příslušníků elitních komand, jakým je např. protiteroristický Sayeret Mat´kal, využívali zejména pro boj s terorismem. A tak ani nepřekvapuje, že když paletinští teroristé na Mnichovské olympiádě v roce 1972 zmasakrovali jedenáct izraelských sportovců, byli do akce proti organizátorům tohoto krveprolití nasazeni právě příslušníci supertajného úderného komanda Mossadu, zvaného Kidon. Při operaci, která nesla poněkud lirický název "Jaro mládí" byl v centru Bejrůtu zabit např. mluvčí OOP ( Organizace pro osvobození Palestiny ) Kamal Násir, v Paříži Kidoni zavraždili Muhammada Budju, kterého vyhodili do vzduchu v jeho autě. Během deseti měsíců které od mnichovského masakru uplynuly Mossad povraždil nejméně devět lidí. Vražedné protiteroristické akce Mossadu probíhali v Evropě, Africe, i jinde po světě a rozšířily se i na jiné teroristy než ty, kteří měli co dočinění s Mnichovem. Ti všichni umírali při explozích bomb či byli byli zastřeleni. Po nějaké době se oběvila obvinění, že izraelci nelikvidují jen teroristy, ale i arabské intelektuály a občas zabijí i zcela nevinného člověka, jako tomu bylo v Lillehammeru, kde zabili nevinného marockého číšníka, protože si jej prostě spletli s hledaným teroristou. Když tento osudný omyl vyšel najevo, byl z toho skandál a Mossad na čas své vražedné akce když ne zastavil, tak alespoň zvolnil.

11.září
--------
Jenže pak přišlo 11. září 2001 a bezpečnostní situace ve světě a zejména na blízkém východě se prudce zhoršila. Izrael na to reagoval obnovením likvidačních akcí. Jen během roku 2002 Izrael zlikvidoval na 60 teroristů. Když byl do funce ředitele
Mossadu jmenován Meir Dagan, tak zcela otevřeně prohlásil:"Není žádný důvod, aby Abdulláhové a Muhammadi v Damašku, Teheránu a Bejrůtu měli lepší spánek než jejich bratři v Gaze. Příštím oběktem zájmu Mossadu budou tedy vyšší velitelé a sponzoři teroristických organizací bez ohledu na to, kde zřídili své kanceláře".Izrael vydal prohlášení, ve kterém se praví že:"Potencionálním cílem agentů Mossadu je od nynějška každý, kdo by spolupracoval s hnutími jako je Hamas, Islámský džihád, Fatah a že to je nejůčinnější způsob, jak teroristické sítě když ne zničit, tak alespoň destabilizovat". Změnila se také mediální strategie Izraele ve vztahu k protiteroristickým akcím. Dříve, když Mossad někoho zlikvidoval, izraelská oficiální místa jakoukoliv účast na atentátu popřela. Toto tzv. "přijatelné popření" jak se tomu v hantýrce tajných služeb říká, bylo dříve běžným postupem a to zdaleka nejen u Mossadu. Podobnou strategii využívaly i USA. Dnes je však situace jiná. Ve stínu vzpomínek na padající "dvojčata" Reagují jak USA tak i svět na každou operaci Izraele o poznání vlažněji. Izrael se k útokům na teroristy otevřeně hlásí a sami američané podobné metody začali využívat. Vžil se pro to název "dekapitace" neboli taktické utnutí hlavy protivníka. A tak jsme mohli vidět, jak americký dálkově řízený letoun Predátor v Jemenu vypálil raketu na automobil a zlikvidoval tak šest příslušníků organizace Al-Kaida.

Verdikt
--------
Teroristé a jiní nepřátelé státu však nejsou likvidováni nahodile a bezhlavě. Jedná se o selektivní operace taktického charakteru. Bezpečnostní složky bedlivě sledují pohyb nepřátelských osob a podle vzniklé situace navrhují kdy a koho odstranit, koho naopak nechat naživu a jen zničit jeho dům, auto, či komu jen "pohrozit" fingovaným atentátem.
Každý z návrhů musí být s odůvodněním písemě předložen ministerskému předsedovi ke schválení. Izraelská oficiální místa tvrdí, že každá provedená exekuce musí mít formu soudního postihu v souladu s existujícím izraelským právním řádem. Celý průběh musí být řádně zdokumentován. Je však nutné podotknout, že ne vždy je v tomto ohledu dodržován standardní postup a v souvislosti s některými akcemi Mossadu existují i závažné pochybnosti.

Smrt přichází z nebes
------------------------
Nejčastěji prováděným typem likvidačních operací je raketový útok. Televizní stanice z celého světa pravidelně přinášejí obrázky ze západního břehu Jordánu a pásma Gazy, na kterých vydíme pobořené domy a ohořelé zbytky aut. Jedná se většinou o odvetné akce izraelské armády, vyprovokované pumovými útoky, provedenými palestinskými teroristy v Izraeli. Při těchto odvetách se Izraelci zaměřují zejména na domy a auta buď samotných organizátorů vražedných útoků, nebo na přední reprezentanty teroristických sítí.

V okamžiku, když je vydán rozkaz k akci, je dům ve kterém se cíl nachází označen. V případě že se jedná o automobil, agenti jej označí neviditelnou barvou. Následně do prostoru, ve kterém bude likvidační akce provedena, nízko nalétávají stíhačky F 16 izraelského letectva, aby přehlušili přilétající helikoptéru AH 64 Apache. Ta zaujme pozici, zaměří cíl senzorem a vypálí raketu. Úspěšnost zásahu je posléze vyhodnocována experty.

Operace "meč"
----------------
Bylo 17. dubna 1988, ještě přesněji 17 minut po půlnoci, když se v ulicích tuniského Sidi bou Saidu, po předchozí přípravě a sledování, rozeběhla tajná operace Mossadu s krycím jménem "Meč". Cíl akce je jasný - zabít Chalíla al-Wazíra, zapřísáhlého obhájce svaté války, zástupce Jásira Arafata, muže, známého pod přezdívkou Abu Džihád. Džihádův řidič pospával v Mercedesu před domem, když v tom se do tmy ozval tlumený výstřel. Spící muž za prostřeleným sklem vozu je namístě mrtev. Jako stíny se členové komanda přesunují přes temnou ulici ke vstupmím dveřím Džihádovy vily. Tichá rozbuška v mžiku vyhodila dveře z pantů a maskovaní muži vnikají do vstupní haly. Dva členové džihádovi ochranky s úlekem vyskočili, ale než stačili cokoliv udělat, padly další tiché výstřely a oba klesají mrtví k zemi. Pak se tým hbitě přemístil k Džihádově pracovně a vnikl dovnitř. Cíl sedící u televizoru se překvapěně zvedl z pohovky a v momentě když nechápavě sledoval co se to děje, zasáhly jej dvě kulky do hrudníku. Abu Džihád padá na zem. Další tři kulky jej zasahují do hlavy. Abú Džihád je mrtev. Komando se dává na ústup, když v to narazí na Džihádovu manželku s dítětem v náručí. "Itfla-fok-bil-sora" ( Jděte okamžitě nahoru! ), rozkázal ženě jeden z maskovaných mužů. Pak Kidoni mizí ve tmě.
To byl klasický příklad jedné z nejdokonalejších "likvidačních" operací Mossadu.

Výbušné argumenty
----------------------
Jak je patrné z úvodního odstavce našeho článku, jsou agenti Mossadu mistři v používání výbušnin, kladení bomb a nástražných systémů. Inženýr nebyl zdaleka jediný, kterého izraelci vyhodili do vzduchu. Tuto medodu Kidoni využívají rádi jak k likvidačním, tak i k zastrašovacím účelům. Mossad je například průkopníkem ve využívání tzv. dopisových bomb. Typickým příkladem je "Operace Damokles". Akce byla zahájena z obavy Izraele z Egyptského programu vývoje jaderných zbraní. Izraelská vojenská rozvědka "Aman" začala vědcům, podílejícím se na egyptském jaderném programu, posílat dopisy a balíčky, obsahující bombu. I když prvotním cílem akce nebylo zabíjet, ale spíše mezi Egyptské jaderné vědce rozsét strach a nejistotu, jeden z balíků obsahoval tak silnou bombu, že exploze, která následovala po jeho rozbalení, zabila pět lidí. Dalším oblíbeným trikem Mossadu je bomba v telefonu. Kromě "Inženýra" o kterém jsme se zmínili na začátku, zabila bomba umístěná v telefonním přístroji nejméně dva další teroristy. Jednalo se o lidi, zapletené do přípravy útoku na izraelské sportovce, ke kterému došlo na mnichovské olympiádě. Bomba zabila také Alího Hassana Salameha.
Salameh, který byl známý pod přezdívkou "Černý princ" byl poradcem hned několika teroristických skupin. Také proto měl Salameh na černé listině Mossadu prioritní místo. A tak není divu, že kamkoliv se hnul, byli mu izraelští agenti v patách. Bylo tomu tak i když byl Salameh v Bejrůtu. Tentokrát však nebylo úkolem agentů Salameha jen sledovat. Cíl byl jasný - zabít černého prince.
Akci přebralo úderné komando Kidon. Jeden z jeho členů si pod falešnou totožností pronajal auto, do kterého pyrotechnici Mossadu umístili bombu a zaparkovali jej na místo, kudy Salameh pravidelně projížděl. Jak Kidoni naplánovali, tak se také stalo. Když Salamehův vůz míjel zaparkované auto, ozvala se exploze...Exekuce byla vykonána, "Černý princ" je mrtev. A nám nezbývá než dodat, ža nebyl jediným, kdo byl tímto způsobem zlikvidován. Podobně zemřel např. Mohammed Jibril, Hani Abed, Elie Hobeika a další... .

Špinavé triky
--------------
Spektrum metod, které Mossad ke svým operacím využívá je vskutku široké. Je známo, že v laboratořích Izraelského Institutu pro Biologický Výzkum ( I I Bi R - Israeli Institute for Biolagical Research ) v Nes Ziona nedaleko Tel Avivu, vědci připravují smrtící toxiny, které jsou pak Mossadem využívány při speciálních operacích. Izraelští vědci např. připravili nervový plyn, který byl agenty Mossadu použit při pokusu o vraždu jednoho z vůdců Hamasu Chalíla Mešala. Bylo to v jordánském Ammánu, když Mešala napadli dva agenti Mossadu a pokusili se mu do ucha nastříkat nervový plyn. Díky rychlé reakci Mešalovy ochranky a kolemjdoucích Mešal útok přežil a skončil jen s lehkou otravou v nemocnici.
Profesionální zabijáci Mossadu používají i méně tradiční metody likvidace svých cílů. Zajímavým případem, potvrzujícím tento fakt, byla smrt mediálního magnáta Roberta Maxwella.
Maxwell byl pod krycím jménem "hodný Čech" spolupracovníkem Mossadu. Jeho hlavním úkolem bylo krýt obchodní a finanční operace izraelské rozvědky a podílel se i na izraelských desinformačních kampaních. Nejprve byl Maxwell pro Mossad hotovým pokladem, ale později začal jednat na vlastní pěst a stal se Mossadu trnem v patě. Když už Maxwellovy nekontrolovatelné akce začaly vážně ohrožovat operace izraelců, bylo rozhodnuto o jeho likvidaci.
V noci ze 4. na 5. listopadu 1991, když Maxwellova jachta vyplula z Kanárských ostrovů, tajně se k ní přiblížil a přirazil malý člun. Dva kidoni nenápadně pronikli na palubu, vrhli se na Maxwella a do krční tepny mu stříkačkou vpravili bublinu vzduchu.
Během několika minut byl mrtev a jeho tělo agenti hodili přes palubu a zmizeli. Mossad posléze jakýkoliv podíl na Maxwellově smrti popřel a tak se pravdu už asi nedozvíme.

Ruka spravedlnosti
---------------------
Velice citlivým typem tajných operací, na který se tým kidonů Mossadu specializujejsou únosy. Většinou jde o to v zahraničí někoho vypátrat a ve vší tichosti jej proti jeho vůli dopravit do Izraele. Většinou se jedná o válečné zločince, teroristy a jinéosoby, unikající před izraelskými soudy.
Jednou z nejznámějších akcí tohoto druhu bylo vypátrání a únos Adolfa Eichmanna, nacistického válečného zločince, autora plánu tzv. "konečného řešení", neboli totálního vyhlazení Židů.
Díky tipu, kerý dal izraelským bezpečnostním složkám zdroj z Německa, byl Eichmann vypátrán v Argentině. Psal se rok 1960 a Mossad, rozjel jedno ze svých největších a nejslavnějších dobrordužství. Operaci vedl Rafi Etian, tehdy zástupce ředitele Mossadu se vydal spolu se svým týmem po stopách válečného zločince. Netrvalo dlouho a Eichmann byl vypátrán. Žil si poklidným životem pod falešným jménem Ricardo Klement v Buenos Aires spolu se svou rodinou. Začala bezmála dokonalá operace. Tým nejlepších agentů a techniků, připravoval Eichmannův únos. Akce se naplno rozjela 11.5. 1960. Když toho dne stál Eichmann nic netušíc před svým domem, prudce vedle něho zastavilo auto. Několik mužů Eichmanna popadlo a hbitě nacpalo na zadní sedadla vozu. Jeho osud byl zpečetěn. Eichmann se v tajném bytě v Buenos Aires agentům Mossadu přiznal. Dne 21.5. 1960 již ležel do němoty opilý Eichmann v letadle izraelské letecké společnosti El Al a byl na cestě do Tel Avivu, kde také druhý den ráno přistál. Eichmann, za to, co udělal skončil na šibenici a Rafi Etian a jeho tým si vysloužili pochvalu a přívlastek národních hrdinů.
Naposledy se Mossad vyznamenal, když se jeho agentům podařil kapitální úlovek. Tím úlovkem byl vůdce tureckých kurdů a protivládní rebel Adulláh Ocalan. Ocalan vedl teroristickou organizaci PKK (Dělnická strana Kurdistánu), jejíž členové zavraždili více než 30 000 lidí. V roce 1998 Mossad Ocalana vypátral v keňském Nairobi, odkud jej 15 února 1999 unesl a předal tureckým úřadům.

Špionáž a sex
---------------
Sex je nedílnou a jednou z nejsilnějších zbraní používaných ve špionáži. Jeho využití je široké. Od získávání informací, přes vydírání až po vhánění do sexuálních pastí.
Meir Amit, bývalý šéf Mossadu o tom řekl: "Učíme ženy jak využívat sex. Musí být vždy připraveny s někým se vyspat, aby tak získaly životně důležité informace. Propojení špionáže a svádění do sexuálních pastí je staré jako špionáž sama. Sex je ženskou zbraní. Rozhovor v polštářích pro ně nepředstavuje problém. Ale vyžaduje to zvláštní druh odvahy. Nejde o to spát s nepřítelem, ale jde o to získat informace."

O tom, jak zprvu sladká chuť sexuální rozkoše může v podání tajných služeb zhořknout, by mohl vyprávět Mordechai Vanunu, bývalý technik supertajných izraelských jaderných laboratoří Dimona. Tento muž měl přístup do nejutajovaněších částí jaderného reaktoru v Dimoně v Negevské poušti, který sloužil k přípravě materiálu pro jaderné zbraně.

Jednoho dne se Vanunu rozhodl tajně nafotit zařízení reaktoru a poté odjel z Izraele a materiály spolu s popisem izraelského jaderného programu nabídl k otištění londýnským novinám Sunday Times. Článek, který vyšel pod názvem "Tajemství izraelského jaderného arzenálu", vzbudil v izraelské vládě zděšení a ta se rozhodla to Vanunovi nedarovat.
Nějaký čas po zveřejnění inkriminovaného článku se v hotelu nedaleko Vanunova londýnského bydliště se ubytovala jakási Cindy Bentovová.
Při jedné z jeho procházek jej jakoby náhodou potkala. Jiskra přeskočila, slovo dalo slovo a smyčka se kolem nic netušícího Vanuna začala utahovat. Cindy jej pozvala do Říma s příslibem vášnivých dnů v pronajatém bytě a milý Vanunu ji bez ohledu na svou bezpečnost následoval.
A tak když Vanunu v ložnici římského bytu Cindy vášnivě objímal, přiskočili k posteli agenti Mossadu a milá Cindy mu vpíchla omamnou injekci. Pod rouškou noci jej agenti naložili do sanitky, která je odvezla do přístavu a pak byl lodí do Izraele. Tam byl Vanunu obviněn z vlastizrady, špionáže a nezákonného shromažďování informací a v tajném procesu odsouzen na 18 let nepodmíněně.

Zajištění operací
------------------
Žádná operace Kidonu není dílem jednotlivců ale celého týmu lidí. Je li exekuce, únos nebo jiná operace schválena, podílí se na ní celá řada specialistů. Složení takového "úderného týmu" pak závisí na tipu operace. Základní sestava je složena nejméně z pěti lidí. Prvním z nich je "target locator" ( zaměřovač cíle ) jehož hlavním úkolem je sledovat pohyb cíle, zjišťovat jeho návyky, sledovat s kým se stýká a jaký je jeho denní režim. Na základě poznatků tohoto agenta ( či agentů ) je pak určeno místo a čas vykonání exekuce, či provedení únosu. Dalším členem úderného týmu je tzv. "transporter". Jeho hlavním úkolem je zajistit týmu únik z místa likvidace či zmocnění se cíle. Samotnou exekuci, ( např. zastřelení ) vykonávají většinou dva muži. Na konec zbývá dodat že operacích Kidonů se dále podílejí také tzv. "sajanové", neboli místní spolupracovníci Mossadu.
Budeme-li konkrétní, tak na likvidaci Abu Džiháda, o které jsme se zmiňovali dříve, se podílelo sedm agentů Mossadu, kteří jej sledovali dlouho před provedením akce. Dále se na akci podíleli členové elitního komanda izraelské armády Sayeret Mat´kal, kteří do Tuniska připluli na gumových člunech, pod rouškou noci, z lodi kotvící v mezinárodních vodách. Celá operace byla řízena generálem Ehudem Barakem z letadla Boeing 707, vybaveného podobně, jako jsou průzkumná letadla AWACS. V oblasti, kde Abu Džihád bydlel bylo kromě jiného nainstalováno rušící zařízení.

Úspěšnost a smysl operací
------------------------------
Při takto kontroverzním tématu se nutně nemůžeme vyhnout zmíňce o strategických a etických aspektech věci. Podle palestinských zdrojů Izrael v roce 2002 zlikvidoval při cílených útocích na 60 osob. Většina útoků se odehrála na okupovaných územích a jejich cílem se stávali především palestinští a arabští aktivisté, které Izrael viní z podílu na teroristických útocích. Ne všechny z útoků se však jeví jako obranné akce proti teroru. Jednou z nejkontroverznějších vražedných operací Mossadu byla likvidace Elieho Hobeiky.
Elie Hobeika byl klíčový svědek v případu válečného zločinu zmasakrování palestinských uprchlíků v libanonských táborech v Sarba a Šatila, křesťanskými "falangistickými" milicemi, ke kterému došlo v noci ze 16. na 17. září 1982 za přihlížení izraelské armády.
Incident vyšetřoval belgický tribunál pro válečné zločiny. Šetření bylo vedeno také proti izraelskému ministerskému předsedovi Arielu Šaronovi, který tehdy onomu masakru nezabránil. K likvidaci Hobeiky došlo 24. ledna 2002 a spolu s ním zahynuli jeho tři bodyguardi a jeden náhodný chodec. Bombu do vozu umístili a následně odpálili profesionílní zabijáci Mossadu. K explozi došlo dva dny po tom, co Hobeika souhlasil, že bude vypovídat proti Šaronovi před tribunálem v Belgii. Hobeika se měl setkat s Belgickými senátory Josym Dubiem a Vincentem van Quickonbornem na východě Bejrůtu a odsouhlasit své svědectví, před soudem Šarona za masakr v Sabra a Šatila.
Belgičtí právníci, kteří se snaží Šarona usvědčit vyjádřili šok a politování nad zavražděním Hobeiky. "Pan Hobeika", jak právníci prohlásili, "několikrát vyjářil ochotu spolupracovat s belgickými vyšetřovateli masakrů v Sabře a Šatile. Jeho rozhodnutí to udělat zveřejnil v předvečer svého zavraždění. Vyřazení klíčového aktéra, který nabýdl soudu spolupráci, je očividným pokusem podkopat vyšetřování této kauzy."
Marwan Hamadeh, libanonský ministr pro uprchlíky prohlásil: "Podle mého prvotního ohodnocení je to samozřejmě tak, že si Izrael nepřeje žádné svědky, kteří by v tomto historickém případu svědčili."
Izraelský ministerský předseda to nechce komentovat. "Jednoduše říkám, že z našeho pohledu s tímto nemáme nic společného a není vhodné, abychom to jakkoliv komentovali..."- řekl reportérům Šaron.

Civilní oběti
-------------
Civilní stráty jsou dalším velice kritizovaným průvodním aspektem taktiky fyzické likvidace teroristů. Podle izraelských zdrojů je cíl útoku zabit v 81%. Je to jistě úctyhodná úspěšnost. Je však nutno dodat, že při plné jedné třetině atentátů jsou zasaženi civilisté. 16. února 1992 zaútočili izraelské helikoptéry na automobil arabského vůdce Abbáse Mussawiho. Mussawi uhořel spolu se svou ženou Siham a jejich dítětem.

Na kritiku světové veřejnosti, že při izraelských akcích umírají civilisté, oficiální místa židovského státu argumentují, že pokud zemře při útoku na izraelský autobus 21 lidí je to co do velikosti počtu obyvatel země, jako když někdo zavraždí 1000 američanů. V takovém případě by američané srovnali místo odkud útok přišel se zemí.

Mnozí také zpochybňují strategický smysl vraždění teroristů. Izraelci však kontrují tvrzením, že je jasné že z dlouhodobého hlediska nemají takové akce valný dopad, ale z taktického hlediska se izraelcům alespoň daří soustavně narušovat integritu řízení teroristických organizací a tím i zmenšovat jejich akceschopnost.
A posledním aspektem o kterém se zmíníme je otázka mezinárodního práva. Mossad je nucen operovat v po celém světě a to vč. "spřátelených" zemí. Švýcarsko, Francie, Belgie a jiné země jsou často dějištěm skrytých špionážních válek což se jim samozřejmě nelíbí.

Aď tak, nebo tak, Izrael je země, která je v permanentní válce prakticky od dob svého založení. Za to, že i přes úklady a zákeřné vražedné akce svých nepřátel tato země stále existuje, vděčí svým tajným službám - světu ve kterém jedni zabíjí, aby jiní mohli v klidu žít.Od svého založení v roce 1948 je Izrael prakticky bez přestávky s někým ve válečném stavu. Za to, že stále existuje, vděčí tato země také svým špičkovým tajným službám...

Mossad - (ha-Mossad le-Modiin ve-le-Tafkidim Mejuchadim) -
Institut pro výzvědné a zvláštní úkoly.
Izraelská zahraniční zpravodajská služba. Jejím úkolem je sběr a vyhodnocování strategických informací a ochrana zájmů Izraele v zahraničí.

Šin Bet - (Šerut ha-Bitachon ha-Klali)
Všeobecná bezpečnostní služba
Jde o tzv. "civilní kontrarozvědku", která se stará zejména o vnitřní bezpečnost státu Iztrael. Šin Bet kromě samotného Izraele působí také na "okupovaných územích", tj. na západním břehu Jordánu a v pásmu Gaza.

AMAN - (Agaf ha-Modiin)
"Výzvědné křídlo"
Jedná se o vojenskou zpravodajskou službu, sbírající a vyhodnocující zejména informace vojenského charakteru o nepřátelských zemích.

...tyto služby se dále dělí a specializují, jako např. Výzvědná služba letectva, či námořní výzvědná služba, nebo oddělení zvané LAP (Loh Ama Psychologit) které se zabývá vedením psychologických operací a tak dále. Jednotlivé služby spolu tvoří jeden z nejpropracovanějších zpravodajsko bezpečnostních systémů na světě.


Dekapitace - tvrdě proti terorismu...

Pro podíl na teroristických akcích byli izraelskými bezpečnostními službami a armádou zabiti například tito lidé:

16. února 1992 - zaútočili helikoptéry IDF ( Izraelských obranných sil ) na automobil arabského vůdce Abbáse Mussawiho. Mussawi uhořel spolu se svou ženou Siham a jejich dítětem. Na další dva vozy s Mussawiho spolupracovníky rakety také zaútočily.

V listopadu 1994 - umístili agenti Mossadu bombu do vozu palestinského vůdce Hani Abeda. Hani Abed při explozi bomby zahynul.

26.října, 1995 - agenti Mossadu zabili palestinského vůdce Dr.Fathi Shiqaqiho. Byl zastřelen za bílého dne na Maltě. Jak se vyjádřila Maltézská policie, byl Fathi Shiqaqi zabit profesionálně, když si vyrazil na procházku z hotelu Sliema do města Valletta. Dva muži na motociklu se k němu přiblížili a z pistole s tlumičem jej pětkrát střelili do hlavy. Svůj motocykl s falešnou poznávací značkou nechali později opuštěný. Izrael jakoukoliv účast na Shiqaqiho vraždě a popřel.

31. prosince 2000 - na svém pozemku zastřelen izraelskou armádou člen Arafatova hnutí Fatah Dr. Thabeth Thabeth.

13. února 2001 - zaútočily dva izraelské vrtulníky tipu Apache raketami na automobil palestinského aktivisty Masuda Ajáha v uprchlickém táboře Džabalia na severu pásma Gazy.

31. července 2001 - byl izraelci zabit palestinský vůdce Jamal Mansour se svým bratrancem omarem Mansourem. Útok byl veden na jejich kancelář v Nábulusu na Zapadním břehu. Při úderu zahynulo šest dalších Palestinců.

22.března 2004 - byl raketami, vypálenými z izraelských vrtulníků typu Apache, zabit Šajch Ahmad Jasín, vůdce Hnutí islámského odporu "HAMAS". Spolu sním zahynulo sedm dalších osob.

17. dubna 2004 - byl krátce po svém jmenování do čela organizace HAMAS, zabit Abdal Azíz Rantísí. Rantísí byl zabit střelou, vypálenou z izraelského vrtulníku.

26. září 2004 - Izzadín Šajch Chalíl, jeden z velitelů HAMASu, vyletěl do vzduchu krátce poté, co nastartoval svůj vůz. K tomuto atentátu došlo v Damašku a Izraelská oficiální místa ani nezakrývala, že se jednalo o akci Mossadu.


Tento výčet by mohl být mnohem delší. Metodě likvidace nepřátelských vůdců se odborně říká "dekapitace", neboli utínání hlav, které má jediný cíl a tím je narušení řídících struktur nepřátelských sil (v tomto případě, teroristických organizací).


Vraždy ve vyšším zájmu
---------------------------
Atentáty a vraždy ve "vyšším zájmu" nejsou zdaleka jen taktikou Mossadu. I mnoho jiných států západního světa, nazivájících samy sebe demokratickými, likviduje občas své nepřátele se stejným odhodláním a tvrdostí jako Izrael.

Jako zářný příklad si uveďme Francii. Francouzská Vojenská zpravodajská služba ( DGSE ) disponuje úderným týmem, zvaným "29 SA". Jednu z jejich akcí si nyní

popišme:

Bylo to v září 1981, když byl v Libanonském hlavním městě Bejrůtu zavražděn francouzský velvyslanec Louis Delamere. Francie, která byla tímto zločinem více než pobouřena, se rozhodla že Delamerovy vrahy sama vypátrá a zlikviduje. Po osmi
měsících usilovné práce se tak také stalo. Byli to Sadek Mousawi a Mohammad Yacine. Osud těchto dvou teroristů se od té chvíle začal pomalu naplňovat.
9. června 1982 v ranních hodinách byl Mercedes ve kterém cestoval Mousawi, Yacine a ještě jeden terorista, zablokován dvěma vozy, ze kterých vyskákali maskovaní agenti jednotky "29 SA" a zahájili palbu ze samopalů. Yacine a třetí muž z posádky
mercedesu byli na místě zastřeleni. Sadek Mousawi byl se střelnými zraněními převezen do nemocnice.
Jeho únik před smrtí však netrval dlouho. O týden později pronikli agenti "29 SA" v převlečení za zdravotníky do bejrůtské nemocnice a zastřelili Mousawiho přímo na lůžku.

Své úderné týmy má i americká CIA či britská MI6 a mnohé jiné výzvědné služby. Jejich úkolem jsou jednak záchranné a špionážní mise, ale také tzv. "špinavá práce" jako jsou atentáty, vraždy, únosy a jiné supertajné operace.

Shaol Katan-Ashir

___________ na Hlavní stránku _______print_______  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____