Israel představil své nové
"hi-tech hračičky"

Izrael dne 9. března 2005 na výstavě vojenské techniky v Tel Avivu představoval své nové vynálezy vysoké technologické úrovně.
Například firma Israel Aircraft Industries (IAI) představila svůj nový inteligentní dělostřelecký granát FireBall ráže 120/121mm s bodovou přesností. Na cíl je naváděn družicovým navigačním systémem GPS v kombinaci s laserem. Granát je možné vypálit jednotlivě na cíl známé polohy například v městské zástavbě s minimálním rizikem ztrát životů civilního obyvatelstva.
Další zajímavou hi-tech novinkou je původně ruční kamera Eye Ball R1, instalovaná do mechanicky velmi odolné koule, která se vejde do ruky. K čemu může být taková optoekektronická průzkumná koule dobrá? Voják ji může vhodit dovnitř jakékoliv budovy, tunelu nebo jeskyně a prozkoumávat vše, co se děje uvnitř z relativně bezpečného úkrytu.
Systém ODF Optronics o celkové hmotnosti asi 500 gramů, je navržen tak, aby jeho rotující senzor byl schopen snímat prostor v rozsahu celých 360° a získané obrazové a zvukové informace rádiem předávat vzdálené mobilní ovládací jednotce s displejem.
Značný zájem budila rovněž zbraň Corner Shot, střílející "za roh", kterou mohou využívat jak policejní, tak vojenské složky pro účely blízkého boje. Zbraň umožňuje dívat se a zaměřovat cíl miniaturní videokamerou, připevněnou na otočné části spolu se zbraní.
Izraelští vojáci mají bohaté zkušenosti z nasazení vysoce technologicky rozvinutých zbraní proti Palestincům v průběhu blízkého boje v uzavřené městské zástavbě. Firma IAI například vyvinula celou řadu bezpilotních prostředků, kluzáků a miniaturních bezpilotních prostředků, které již nyní používá více než 30 zemí po celém světě.
Za provozu velmi tiché bezpilotní prostředky jsou schopné získávat přesné informace z prostoru v reálném čase a vysílat je širokopásmovým videolinkem (zařízením pro rádiový přenos obrazové informace) pro účely palby. Mosquito je jedním z nejmenších bezpilotních prostředků vůbec. Jeho délka je 30 centimetrů a rozpětí křídel 34 centimetrů. Bezpilotní prostředek o hmotnosti pouhých 500 gramů je vybaven tichým hnacím motorkem, baterií a kamerou pro vedení průzkumu v reálném čase z operační výšky 90 metrů po dobu až 60 minut.
Dalším prostředkem je kluzák View glider, který se vypouští katapultem a přistává na padáku, tzn. bez potřeby vzletové a přistávací dráhy. Je určen k nasazení v boji v přední linii. Jeho maximální taktický dolet je 80 km a vytrvalost letu 4 až 6 hodin. Je schopen poskytovat obrazovou informaci z videokamery v reálném čase z maximální výšky asi 6000 metrů.

Další novinka!
Izraelské jednotky majú k dispozícii zariadenie, o akom sa snáď nesnívalo ani legendárnemu agentovi 007 v službách Jeho veličenstva, Jamesovi Bondovi.
Miniatúrny displej pripevnený na zápästie dokáže ukazovať zem z vtáčej perspektívy. Podobné hodinky používali minulý rok aj piloti izraelských vrtuľníkov, ktorým pomáhali takmer okamžite identifikovať palestínskych ozbrojencov.
Technológia, ktorá sa používa aj v tankoch a obrnených vozidlách, bola dlho utajovaná. Jej výrobca sa ju rozhodol predstaviť verejnosti až minulý týždeň. Itzhak Beni, hlavný manažér skupiny Elisra Group uviedol, že komunikačný systém rapídne znížil čas pre identifikáciu a útok na cieľ.
"Kým včera to boli minúty - desať až dvanásť, dnes je to otázka len niekoľkých sekúnd," tvrdí Beni.
Izraelská armáda svoju novú hračku odmietla komentovať. Bezpečnostné úrady krajiny však informovali, že nové zariadenie rapídne zvýšilo úspešnosť útokov zo vzduchu a militanti už podľa nich tentokrát nemajú žiadnu šancu utiecť.
Farebný LCD displej je široký asi osem centimetrov a váži iba niekoľko gramov. Nová technológia, s kódovým názvom V-Rambo, je pripevnená na zápästie nylonovým remienkom. V poli ho otestovalo už niekoľko vojakov.

Izraelci stříleli, Američané se chtěli dívat

Počátkem března provedl Izrael úspěšné testovací střelecké zkoušky dělostřeleckých raket velkého dosahu LRAM (Long Range Artillery Missile), které zasáhly předurčené pozemní cíle s vysokou přesností. Rakety LRAM jsou určeny k úderu na cíle v hloubce a jejich zvláštností je, že se jedná o řízené zbraně, naváděné družicovým navigačním systémem GPS. Podobný princip navedení využívá například i americká raketa ATACMS (Army Tactical Missile System) nebo standardní raketa amerického vojenského námořnictva (Standard Missile).
Oproti původnímu plánu byly testovací zkoušky rakety o dva dny odloženy. Důvodem byla kuriózní událost. Izraelské ministersvo obrany v rámci příprav na tyto střelecké zkoušky v dostatečném předstihu naplánovalo na 1. březen 2005 uzavření teritoriálních vod ve Středomoří a vzdušného prostoru nad nimi po dobu asi tří hodin. Nejprve vše probíhalo normálně a podle plánu. Jakmile však Izraelci zahájili odpočítávání, do uzavřeného prostoru vlétl hlídkovací letoun P-3 amerického vojenského námořnictva, což způsobilo rozruch v izraelském řídicím středisku. Chvíli po něm vlétl do prostoru ve velké výšce rovněž americký špionážní letoun U-2. Izraelci oficiální cestou protestovali, ale v důsledku zpoždění příkazů ke stáhnutí obou letounů, testy musely být přerušeny.
Oficiální představitelé izraelské amrády sdělili, že úkolem amerických špionážních letounů bylo pravděpodobně získání údajů z testovacích střeleckých zkoušek nové izraelské rakety. Američané jsou údajně velmi zvědaví a chtěli se jen dívat, jak přesně Izraelci dokáží střílet, praví se v prohlášení izraelského ministerstva obrany.
Rakety byly nakonec testovány o dva dny později. Přímým zásahem zničily předurčené námořní cíle v izraelských pobřežích vodách, vzdálené 200 km od odpalovacího zařízení. Jednalo se v pořadí již o třetí úspěšný test ze čtyř plánovaných testů.

ATM , 15.3.2005

___________ na Hlavní stránku _______print_______  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____