Lamborghini z Negevu
                           Izraelská armáda zavádí nový tank: Merkava mk.4
24.6.2002 Izraelské Ministerstvo Obrany uvedlo nový hlavní bitevní tank Merkava, Merkava 4. 65tunový tank bude ve službě od letošního roku (2004).

Hlavní část výroby tanku , stavbu trupu a začlenění všech systémů probíhá v Israeli.
Merkava 4 je lehce větší než Merkava 3 Baz, která byla ve službě v IDF od roku 1990. Merkava 3 je nabídnuta pro export prostřednictvím SIBAT (Tel Aviv). Merkava 4 není pro export. Výroby se účastní 200 továren (hlavní dodavatelé a subdodavatelé ).

Tank je pokryt speciálním modulárním pancéřem z utajované slitiny , který chrání posádku před protitankovýmy a řízenýmy střelamy.

Osádka sleduje okolí prostřednictvím (infra)kamer mířících do všech stran. Integrovaný operační systém poskytuje komunikaci a bitevní vedení z velitelství. Počítačem kontrolovaný , plně automatizovaný, elektricky řízený , palebný kontrolní systém ( izolovaný - navržený chránit osádku v případě muniční exploze ) zahrnuje: úhel palby - stabilizace ve dvou osách, 2generace televizního a termovizního sledování cíle a automatické laserové zaměření a sledování zadaných pohybujících se cílů (včetně helikoptér!) a to vše v plné rychlosti.

Střelec pouze zvolí (stiskem tlačítka) typ náboje (ze 4 typů: APFSDS-T M711 (CL 3254 ), HEAT-MP-T M325 (CL 3105) a TPCSDS-T M324 (CL 3139) - vše IL ).

Je také schopný střílet francouzskou, německou i jinou municí kterou tak hojně zanechávají na bojištích prchající "hrdé arabské armády" ....
Ochranná souprava zahrnuje pokročilou elektromagnetickou identifikaci a varovný systém - Merkava nemůže omylem vystřelit na jinou Merkavu či jiný izraelský tank.

Merkava se umí sama bránit!
Na věži umístěný malý radar milimetrové vlnové délky neustále pátrá po podezřelých objektech v okolí tanku a předává data řídícímu počítači, který je vyhodnocuje. Jakmile je v okolí o poloměru 50 m zachycen objekt směřující rychlostí od 70 do 700 m/s přímo k tanku, je vyhodnocen jako nebezpečný. Počítač poté zvolí jednu z "antiraket" a určí okamžik jejího odpalu. Raketa je odpálena šikmo vzhůru a exploduje v okamžiku, kdy je střela ve vzdálenosti asi 25 m od tanku. Výbuch vymrští šikmo dolů mrak střepin, které střelu zničí. Celý proces trvá maximálně 0,4 sekundy.

Zrychlení Dobré zrychlení je důležité ! - nic není tak těžké , jako dohnat prchající arabské vojáky , kteří právě uviděli blížící se Izraelskou armádu...


Automatický protipožární systém , uzavřená cirkulace vzduchu ( proti chemickému útoku ), klimatizace (chladí i hřeje! :-)... to už jsou jen jahůdky na dortu ....

-PARAMETRY-
 Osádka  4 (až8)   Motor  V12-1500 koní (o 300 koní víc než Mk.3)
Váha  65tun    Rychlost přes 60km/h     Akční rádius 500km
Dělo 120mm    Munice 48 střel ( každá uložena v ochranné nádobě )
Kulomety 7.62mm ( na dobíjení zmatených,do všech stran prchajících arabů )
 Délka 9,04m   Šířka 3,72m   Výška 2,66m

...velikost zvláště vinikne když vedle stojí člověk...
GENEZE TANKU MERKAVA :

        

Tapety na plochu ke stažení: MerkavaMk3(800x600), MerkavaMk3(1200x900)

Nillbert Nullingsworth

___ P.S.: návrat Izraelských vojáků z války ... veliká krása :-) ________

___________Hl.Stránka_________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____