Jak si Hitler podává ruku s islámem

Arabští nacionalisté a islamisté byli dlouho nepřátelé na život a na smrt. V 90. letech však začalo jejich sbližování. Mají společného nepřítele: liberalismus.
Druhá světová válka zdánlivě skončila definitivní porážkou nacionálního socialismu. Zdánlivě. Tato ideologie se dál nerušeně vyvíjela na Středním východě. Stala se jedním z kořenů nynějšího islámského terorismu.
Již před válkou mnozí Arabové sympatizovali s hitlerovským Německem. Jeruzalémský muftí Amín al-Husajní nabídl své služby Hitlerovi. Zorganizoval jednotku SS Handschar o síle 100 tisíc mužů složenou z bosenských muslimů. Zasadil se o zrušení výměny deseti tisíc židovských dětí za německé válečné zajatce; děti byly zavražděny v plynových komorách. Navštívil Osvětim a byl nadšen. Josef Goebbels po setkání s ním prohlásil, že "islám je velmi praktické a atraktivní náboženství pro vojáky". Al-Husajní též zásadně ovlivnil svého prasynovce jménem Mohamed Abder Rauf Arafat al Kudwa al Husajní, který je známý jako Jásir Arafát.
Po válce získaly arabské země samostatnost. Mnohé z nich založily svoji ekonomiku na modelu "arabského socialismu" (al-ištirakíja al-arabíja). Vymyslel jej syrský křesťan Michel Aflaq, obdivovatel nacionálního socialismu. Hjalmar Schacht, bývalý Hitlerův ministr financí, byl poradcem řady arabských vlád. Nacistická ekonomika založená na státní kontrole podniků, administrativně stanovených cenách a mzdách, progresívních daních a státním plánování byla přizpůsobena arabským podmínkám.
Nacionální socialismus v Německu fungoval jako nástroj pro mobilizaci válečné ekonomiky. Jeho arabská verze však nedokázala nic než devastovat ty části ekonomiky, které jakž takž fungovaly. Fiasko způsobilo obrovskou frustraci chudých. Odtud nebylo daleko k názoru "modernizace selhala, vraťme se k fundamentům islámu". Arabské státy bohužel zkoušely jen modernizaci podle hitlerovského vzoru, občas okořeněnou špetkou stalinismu - většina režimů byla spojenci Sovětského svazu.
Ve 30. letech se s al-Husajním setkal švýcarský nacista Francois Genoud. Často poté cestoval do tehdejší Palestiny, kde pracoval jako al-Husajního soukromý bankéř a budoval špionážní síť pro Abwehr. Později řídil organizaci ODESSA, která z peněz zavražděných Židů financovala útěk válečných zločinců do Jižní Ameriky, Sýrie a Egypta. V 50. letech založil obchodní firmu AraboAfrika, která dodávala zbraně Alžírské frontě národního osvobození. Spolu se Schachtem zprostředkovával výnosné obchodní styky arabských států s Německem. Po vyhlášení alžírské nezávislosti (1962) se stal ředitelem Arabské lidové banky.
Genoud financoval teroristy a, jak přiznal ve svém životopise, sám organizoval některé akce. Šlo například o únos Boeingu 747 společnosti Lufthansa v roce 1972 palestinskými teroristy nebo útok na americkou základnu v Německu začátkem 80. let provedený neonacistou Odfriedem Heppem spolu s Arafátovým Al-Fatáhem. Genoud financoval obhájce nacistů a teroristů Adolfa Eichmanna, Klause Barbieho a Carlose "Šakala". Ze Švýcarska posílal uvězněným zločincům čokoládu. Šířil propagandu, v níž popíral existenci plynových komor a tvrdil mimo jiné, že obyvatelé Československa vítali německý wehrmacht s nadšením.
Arabští nacionalisté a islamisté byli dlouho nepřátelé na život a na smrt. Syrský prezident Háfiz Assád masakroval příslušníky Islámského bratrstva po desítkách tisíc. Počet obětí islámských teroristů jen v samotném Alžírsku, kde je u moci nacionalistická vláda, se odhaduje kolem stovky tisíc. V 90. letech však začal trend jejich sbližování. Arabští nacionalisté i islamisté totiž mají jednoho společného nepřítele: liberalismus. Sdílená nenávist překonává bariéry.
"Nebojujeme proti Židům proto, že jsou Židé, ale proto, že šíří v naší zemi liberální myšlenky," tvrdil ve 30. letech Hitlerův spojenec al-Husajní. Symboly liberalismu jsou dnes především Izrael a USA. "Nacionální socialismus jednou zvítězí na celém světě i bez války," prohlásil v 50. letech Hjalmar Schacht. Není to planá hrozba. Nacistická nenávist vůči liberalismu kombinovaná s interpretací islámu podle al-Husajního zaznamenává celosvětovou ofenzívu.

Pavel Kohout HN.IHNED.CZ 15.9.2004
(Autor je analytikem PPF)

___________Hl.Stránka_________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____