Liliputin versus Chodorkovký
je o hlavu vyšší než vládce Ruska, sympatičtější, vzdělanější a ke všemu Žid...

Ruský soud se včera definitivně stal nástrojem politických represí. Poslal bývalého ropného magnáta a prezidenta kdysi nejúspěšnější ruské firmy Jukos Michaila Chodorkovského a jeho partnera Platona Lebeděva na devět let do trestanecké kolonie. Zvrácenost rozsudku nespočívá ani tak v tom, že by obvinění vznesená proti oběma magnátům byla úplně lichá, ale v tom, že o ně v celém procesu šlo ze všeho nejméně.

Tak zvaná divoká privatizace, která proběhla v Rusku v devadesátých letech, učinila miliardáře ze stovek šikovných mladých mužů, ale i zkušených partajních funkcionářů a jejich potomků, kteří zpeněžili svůj přetrvávající vliv v mocenských strukturách. Jak mladí, tak staří využili mezer v nedokonalých zákonech, zkorumpované byrokracie, která - vědoma si naprosté beztrestnosti a právního chaosu - se v té době chovala jako utržená ze řetězu, i slabin tehdejšího věčně přiopilého prezidenta Borise Jelcina. Získali pohádkové bohatství za babku a někteří při tom skutečně ani nemuseli porušit zákon, protože ten se v té době teprve sepisoval. Pokud by tedy ruský soud chtěl demonstrovat ultraspravedlivý postoj, musely by dnes na lavici obžalovaných usednout davy zbohatlíků, oligarchů, bývalých ministrů, jejich příbuzných, gubernátorů i zaměstnanců Kremlu. Jenže tam nesedí.
Rozdíl mezi miliardáři svobodnými a miliardáři zavřenými či vyhnanými ze země spočívá jedině v tom, že ti druzí se koncem devadesátých let oprostili od vlivu moci, zpřetrhali staré vazby, stali se zcela nezávislými a začali se přetvářet v normální, na legálním poli se pohybující byznysmeny. Odmítali již mocné uplácet, dělit se s nimi o zisky, kupovat jim jachty za pár razítek na povolení k těžbě ropy, pochlebovat jim a financovat jejich předvolební kampaně. Ba právě naopak. Chodorkovskij se kamarádil s lidmi, kteří stáli v opozici proti novému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dokonce začal prezidentovi odporovat. Kromě toho se veřejně šuškalo, že je o hlavu vyšší než vládce Ruska, sympatičtější, vzdělanější a ještě ke všemu Žid. Nejhorší ze všech fám byla ta, podle které ropný magnát hodlá sám vstoupit do politiky a nedej Bože možná i kandidovat v budoucnu v prezidentských volbách. Nebo podpořit někoho, kdo bude svobodnému podnikání i občanským svobodám přát víc než bývalý důstojník KGB - Putin. (přezdívka v KGB: Liliputin)
Je až provokativně zákonité, že v době, kdy se četl rozsudek nad Chodorkovským, se v Kremlu sešel prezident Putin s jiným mladým miliardářem, Romanem Abramovičem, dnes nejbohatším Rusem na světě a ještě ke všemu gubernátorem Čukotky. Potřásli si rukama a Kreml poslušnému Abramovičovi popřál hodně úspěchů v jeho bohulibé činnosti ve funkci gubernátora, která mu zůstane na další období. Chodorkovskij i Abramovič získali své bohatství naprosto identickým způsobem. Jeden sedí v cele, druhý popíjí kávu s Putinem. Rozdíl mezi nimi je pouze ve stupni patolízalství a pochlebování moci.
Chodorkovskému nevyrostla kolem hlavy svatozář jen proto, že se stal politickým vězněm. Čtrnáct miliard dolarů, které mu ještě nedávno říkaly pane, nezískal proto, že by se staral o sirotky. Zločiny, které mu klade za vinu soud, ale s nespáchal už jen proto, že v době, kdy k nim mělo dojít, je ruský zákon za zločiny vůbec nepovažoval. V trestanecké kolonii se ocitne jedině proto, aby se stal výstrahou ostatním a důkazem, že pokud se Kreml na někoho rozzlobí, bude s ním zle, ať už by se za něj přimlouval americký prezident či anglická královna.
Krutý trest je upozorněním, že Putin zůstává věrný své původní profesi agenta a likviduje protivníky podle metod, které mu vštěpovali do hlavy ve škole KGB. Země, kde je soud řízen tajnými službami, nemůže být brána v civilizovaném světě vážně. Druhá věc je, že je to alespoň jejím vůdcům úplně jedno.

Petra Procházková Lidové noviny , 01.06.2005

Jen dodám, že poznámka o sirotcích není tak docela pravdivá. Ve skutečnosti je chodorkovského palác u Moskvy jeden veliký sirotčinec. O děti, mimo jiné i z Beslanu, se tam starají Michailovovi rodiče. Vše platí Michail Chodorkovský ze svého, tedy nikoli "na firmu"... a to I TEDˇ V TUTO CHVÍLI !
8 z 10 nejbohatších ruských oligarchů jsou Židé, nicméně ten nejslušnější a nejschopnější se stal obětí zakomplexovaného agenta KGB o jehož intelektu nemá iluze každý kdo tohoto rudého cara slyšel mluvit. V Rusku zkrátka stále může vládnout všehoschopný blbeček.

Nill , 5.6.2005


Chodorkovskij byl přeložen do cely s přísnějším režimem, kterou bude sdílet s dalšími jedenácti vězni.

Dosud byl Chodorkovskij vězněn spolu se čtyřmi odsouzenci a v cele měl k dispozici ledničku, noviny, a mohl sledovat televizi. Podle advokáta Jurije Schmidta má být tímto způsobem ztížena situace jeho klienta před odvolacím procesem, který proběhne na podzim, a je ve skutečnosti trestem za nedávné články, jež publikoval v listu Vědomosti.
Chodorkovskij v nich mimo jiné vyjádřil přesvědčení, že proces podobný jeho už dalším ruským podnikatelům nehrozí. "Státní moci chybí síla, energie i přesvědčení o vlastní práci, aby mohla zaútočit ještě na další společnosti," řekl Chodorkovskij. Jen tři dny předtím z vězení vzkázal, že politická scéna v Rusku se nevyhnutelně obrátí doleva.
Podle některých ruských poslanců může zpřísnění režimu souviset s čerstvými spekulacemi, podle nichž se Chodorkovskij rozhodl kandidovat v prosincových doplňovacích volbách do parlamentu. Dokud soudní rozhodnutí nenabylo právní moci, zákon někdejšímu magnátovi volební účast povoluje.

Nill , 11.8.2005


Chodorkovskij drží v cele hladovku

Podle advokáta Antona Drelja se Chodorkovskij "před několika dny" rozhodl odmítáním jídla a pití protestovat proti neadekvátnímu zacházení s Lebeděvem. Ten byl minulý pátek umístěn do samotky poté, co se odmítl zúčastnit vězeňské procházky a údajně se hrubě vyjadřoval o vedení věznice.
Chodorkovského přišel před věznici Matrosskaja tišina podpořit i šachový velmistr Garry Kasparov "Platon je těžce nemocen a na procházky není schopen chodit už více než rok. Je očividné, že mého přítele zavřeli na samotku, aby se pomstili za mé články a rozhovory," tvrdí Chodorkovskij v prohlášení, které v rádiu Echo Moskvy přečetl Drež.
Federální správa výkonu trestu (FSIN) zprávy o hladovce Chodorkovského odmítla. "Takovou informaci nemáme k dispozici. Chodorkovskij pravidelně dostává balíčky s jídlem a přijímá vězeňskou stravu," tvrdil představitel FSIN. Dodal, že pokud vězeň zahájí hladovku, může vedení věznice jeho nasycení nařídit.
O tomto scénáři včera živě spekulovala ruská média. Podle listu Kommersant začne vedení věznice Chodorkovského nuceně krmit během dvou dní vajíčky, máslem a mlékem. List cituje někdejšího dlouholetého vězně Olega Trunova, podle nějž "v podobných případech přeloží odsouzence do vězeňské nemocnice a nařídí jeho stravování za pomoci sondy".
Je připraven kandidovat ve volbách
Chodorkovskij prostřednictvím svého advokáta potvrdil, že je připraven kandidovat v prosincových doplňovacích volbách. Zatímco případný uchazeč o poslanecké křeslo sedí za mřížemi, na svobodě již pracuje iniciační skupina v čele s členem Svazu pravicových sil (SPS) Ivanem Starikovem, která hledá pro jeho kandidaturu podporu.
Tu již přislíbili pravicoví liberálové Jabloka a Iriny Chakamadové, komunisté a SPS se podle listu Gazeta rozhodli zůstat v této věci stranou. Ruské zákony umožňují Chodorkovskému kandidovat do doby, než bude verdikt soudu nezvratitelný. Poté bude muset z předvolebního boje odstoupit, případně složit mandát.
Bývalý šéf Jukosu jde podle politologů do promyšlené a cílené konfrontace s Kremlem. "Pro něj je teď nejdůležitější, aby neupadl v zapomnění," řekl Gazetě zástupce šéfa ústavu politických technologií Alexej Makarin. "Ať už jej k volbám zaregistrují, nebo si úřady najdou důvod, proč kandidaturu odmítnout, oboje zvýší jeho politický kredit."
Telemosty z Matrosské tišiny podle politologa mohou vynést jeho popularitu do závratných výšin, a proto si nemyslí, že by úřady něco podobného připustily.

Nill , 25.8.2005


Chodorkovskij ztratil obhájce

Poté, co ve čtvrtek bývalý ropný magnát a nejbohatší muž Ruska Michail Chodorkovskij prohrál boj s ruským soudnictvím, byl zahájen masivní tlak na jeho obhájce. Kanadský advokát Robert Amsterdam byl vyhoštěn z Ruska a jeho ruským kolegům hrozí ztráta licence. Už 14 dnů jim není dovoleno se stýkat se svým klientem, který je držen v moskevské vyšetřovací vazbě Matrojsskaja Tišina. Včera dokonce generální prokuratura požádala ministerstvo spravedlnosti, aby byli zbaveni licence za procedurální prohřešky.

24. září 2005


---

, .


---

, .

___________ Site Index ________print________  CO TY NA TO?   vyjádřete se v sekci FORUM ! _____